Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Wawrzyńca w Mąkowarsku
Nawigacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 227
· Najnowszy użytkownik: justyna
Powitanie
Witam bardzo serdecznie na stronie internetowej Rzymskokatolickiej Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku.

Ks. proboszcz Wiesław Wiśniewski
CMENTARNIK

CMENTARNIK RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII PW. ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA W MĄKOWARSKU

Dodał: · admin dnia maja 31 2024 Drukuj
Ogólne informacje
Nowa strona 1
Rzymskokatolicka Parafia
pw. Świętego Wawrzyńca
86 - 013 Mąkowarsko ul. Bydgoska 2
tel. home: +48523823110 
email: admin@makowarsko-parafia.pl , dziekan@makowarsko-parafia.pl  
Millenium Bank S.A. 13-11602202-0000-0000-4283-0629 

news: D1.jpg

Główne uroczystości odpustowe przypadają

w niedzielę po 10 sierpnia

Msze Święte w niedzielę:

godz. 8:15, 10:00, 11:15

Msze Święte w “święta zniesione”:

10:00, 16:00 (zimą), 18:00 (latem)

Msze Święte w dni powszednie: 16:00 (zimą), 18:00 (latem)

Spowiedź Św. - codziennie 15 minut przed każdą Mszą Świętą

Nowa strona 1

Bardzo proszę o logowanie się na stronie

z adresem email oraz nick niebudzącym żadnych podejrzeń!

W przeciwnym razie użytkownik nie zostanie aktywowany.

Pozdrawiam. ksiądz proboszcz

Dodał: · admin dnia maja 31 2024 Drukuj
33 ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH - KARTUZY - A.D.2024


Dodał: · admin dnia maja 27 2024 ·  0 komentarzy  ·  328 czytań  · Drukuj
Święcenia kapłańskie w Bazylice Katedralnej w Pelplinie 2024Dodał: · admin dnia maja 25 2024 ·  0 komentarzy  ·  447 czytań  · Drukuj
ZMARŁ JEGO EKSCELENCJA KSIĄDZ BISKUP SENIOR DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Z żalem, ale i wiarą w życie wieczne, zawiadamiamy, że 4 marca 2024 r. zmarł Biskup Senior Piotr Krupa – emerytowany biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w bazylice katedralnej w Pelplinie:

w piątek 8 marca 2024 r.:
o godz. 18.00 – Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Wojdy, Metropolity Gdańskiego;
po Mszy Świętej czuwanie przy Zmarłym do godz. 22.00;

w sobotę, 9 marca 2024 r.:
od godz. 7.00 - możliwość modlitwy indywidualnej w intencji Zmarłego;
godz. 10.00 - wspólny różaniec w intencji Zmarłego;
godz. 11.00 - Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego
Ryszarda Kasyny, a po niej złożenie ciała w krypcie biskupów
w katedrze.

Polecajmy biskupa Piotra Bożemu Miłosierdziu: requiescat in pace…

Śp. Biskup Piotr Krupa wywodził się z diecezji tarnowskiej. Urodził się 19 czerwca 1936 roku w Braciejowej. Po drugiej wojnie światowej wraz z rodziną osiadł w ówczesnej diecezji gorzowskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. 14 maja 1961 roku z rąk biskupa Wilhelma Pluty przyjął święcenia kapłańskie.

Był wikariuszem w Gubinie, Świebodzinie, Kołczygłowach, które obecnie należą do diecezji pelplińskiej, a potem pracował w Zielonej Górze. Został skierowany na studia do Francji z teologii moralnej na Wydziale Teologii Katolickiej Université des Sciences Humaines w Strasburgu. Po pięciu latach, po otrzymaniu doktoratu, powrócił do Ojczyzny. Został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskej. Pełnił różne zadania w Kurii Biskupiej w Koszalinie, dojeżdżał z wykładami do Seminarium Duchownego Diecezji Gorzowskiej, a w roku 1978 mianowany rektorem tegoż seminarium, zaś w roku 1981 nowo utworzonego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

W roku 1984 minowany został biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Sakrę biskupią otrzymał 15 kwietnia 1984 roku w Koszalinie. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa z Modlitwy Pańskiej: “Adveniat regnum Tuum” (przyjdź Królestwo Twoje).

W 1992 roku, w związku z reorganizacją diecezji w Polsce, bp Piotr Krupa został biskupem pomocniczym pelplińskim. Pełnił funkcję wikariusza generalnego. Ponadto był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie w zakresie teologii moralnej, szczególnie w zagadnieniach dotyczących spowiedzi, a także dyrektorem Diecezjalnego Studium Teologicznego w Tczewie.

Powszechnie podkreśla się bliskość i serdeczność bp. Piotra z wiernymi, skromność i życzliwość dla każdego.

Od 15 września 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację ks. bpa Piotra Krupy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w Diecezji Pelplińskiej. Sprawowanie urzędu zakończył 15 września 2011.

Po chorobie zmarł 4 marca 2024 roku w szpitalu w Tczewie.

Dodał: · admin dnia marca 04 2024 ·  0 komentarzy  ·  926 czytań  · Drukuj
WEEKEND DLA NARZECZONYCH Z LEKCJĄ TAŃCA

Dodał: · admin dnia stycznia 29 2024 ·  0 komentarzy  ·  891 czytań  · Drukuj
ZBIÓRKA NA POMOC DLA UKRAINY

Od początku wojny w Ukrainie zostało poszkodowanych ponad 27 tysięcy osób cywilnych, zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 milionów uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 milion w Polsce.
Kościół w naszym kraju od początku pomaga ofiarom wojny. Tylko w 2023 r. pomoc rzeczową w Ukrainie otrzymało ok. 570 tys. osób, a w Polsce Caritas prowadzi 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Diecezja Pelplińska od początku włącza się w akcję pomocy i solidarności z mieszkańcami Ukrainy. Kontynuując to dzieło i odpowiadając na apel Przewodniczącego KEP i Caritas Polska, biskup pelpliński Ryszard Kasyna zwraca się z prośbą o zorganizowanie na ten cel we wszystkich parafiach naszej diecezji zbiórki pieniężnej, po każdej Mszy Świętej 14 lutego br.

Dodał: · admin dnia stycznia 29 2024 ·  0 komentarzy  ·  948 czytań  · Drukuj
PEREGRYNACJA RELIKWI RODZINY ULMÓW
Dodał: · admin dnia stycznia 22 2024 ·  0 komentarzy  ·  912 czytań  · Drukuj
KKSIĄDZ PROBOSZCZ KANONIK BOGUMIŁ SZARY - NIE ŻYJE

Zmarł ks. kanonik Bogumił Szary, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej, były proboszcz naszej mąkowarskiej parafii.
Uroczystości pogrzebowe – pod przewodnictwem wikariusza generalnego ks. kanonika Tomasza Cyla – rozpoczną się w sobotę, 13 stycznia, o godz. 11.00 we Wtelnie.
Ks. Bogumił Szary urodził się 19 lutego 1945 roku w Nowej Wsi. Po ukończeniu liceum wstąpił w 1966 roku do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 2 maja 1971 roku, a prezbiteratu 10 czerwca 1972 roku w gnieźnieńskiej katedrze.
Jako wikariusz pracował w: Pobiedziskach (św. Michała Archanioła), Czeszewie (św. Mikołaja), Gnieźnie (Chrystusa Wieczystego Kapłana), Żninie (NMP Królowej Polski), Solcu Kujawskim (św. Stanisława Biskupa i Męczennika), Wyrzysku (św. Marcina Biskupa), Inowrocławiu (św. Józefa). Był proboszczem parafii: św. Wawrzyńca w Mąkowarsku i św. Michała Archanioła we Wtelnie.
W 2003 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Koronowskiej. W 2014 roku przeszedł na emeryturę.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

Dodał: · admin dnia stycznia 11 2024 ·  0 komentarzy  ·  897 czytań  · Drukuj
ZAKOŃCZENIE RORAT A.D 2023

Adwentowo – bożonarodzeniowej tradycji stało się zadość. Jak co roku w tym czasie dzieci z naszej parafii dzielnie uczestniczyły w mszach roratnych.
Dziś zakończyliśmy ten czas.
Wielką radością jest dla mnie obdarowywanie ich na ostatnich roratach pluszowymi misiami. W tym roku było ich 50.

Dodał: · admin dnia stycznia 09 2024 ·  0 komentarzy  ·  941 czytań  · Drukuj
PODSUMOWANIE ADWENTU A.D. 2023Udział we Mszach Świętych roratnych ku czci Maryi Niepokalanej w dni powszednie był naszą odpowiedzią na zachętę do ciągłego czuwania. W tym roku odprawialiśmy je:
- dla dzieci we wtorek, czwartek i piątek o godz. 16:00,
- dla dorosłych w poniedziałek i środę o godz. 06:00.
Uczestnictwo w nich, w miarę możliwości, całymi rodzinami, z zapalonymi lampionami, były znakiem naszego oczekiwania i wychodzenia na drogę, aby przywitać Tego, który ma przyjść.
Dzieci w czasie rorat, jak to miało miejsce w poprzednich latach otrzymywały kolejne elementy składanki adwentowej, w której towarzyszył nam św. Franciszek.
W przeddzień zakończenia rorat obdarowaliśmy dzieci bożonarodzeniowymi 67 paczkami (pozostało 35, po które zapraszamy dzieci, które ich nie otrzymały). Parafialna inicjatywa Parafialnego Zespołu Caritas została wsparta przez darczyńców.
Paczki sprawiły dzieciom, jak i ich rodzinom wiele radości.
A to jeszcze nie koniec - jutro zakończenie Rorat - sobota godz. 09:00.

Dodał: · admin dnia stycznia 08 2024 ·  0 komentarzy  ·  888 czytań  · Drukuj
WIZYTACJA PASTERSKA I BIERZMOWANIE W NASZEJ WSPÓLNOCIE- 30 PAŹDZIERNIKA 2023 ROKU
Zdjęcia - kliknij

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego co 5 lat w parafiach diecezji odbywają się wizytacje kanoniczne. W tym roku parafie dekanatu koronowskiego zostały zwizytowane przez Jego Ekscelencję Biskupa Diecezjalnego dra Ryszarda Kasynę. Spotkania wizytacyjne dekanatu koronowskiego objęły parafie: Byszewo, Koronowo, Łąsko Wielkie, Mąkowarsko, Niewieścin, Pruszcz k. Bydgoszczy, Serock, Sośno oraz Wudzyn.

W programie wizytacji przewidziano spotkania z duszpasterzami, radami parafialnymi, wspólnotami parafialnymi, władzami placówek oświatowych oraz władzami samorządowymi. Warto wspomnieć, że najważniejszym wydarzeniem podczas wizytacji było spotkanie z wiernymi parafii, nade wszystko z młodzieżą, której został udzielony sakrament bierzmowania.

Wizytacja pasterska zakończyła się wspólną Eucharystią w parafii Mąkowarsko z udziałem kapłanów dekanatu koronowskiego. Podczas tej Mszy Świętej udzielono również sakramentu bierzmowania. Stanowiło to piękne zwieńczenie szeregu spotkań, gdzie Duch Święty rozlewał się i umacniał parafian, a szczególnie młodzież, która jest nadzieją Kościoła Powszechnego.

Przebieg całości wizytacji wpisał się w kontekst tematyki roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Duszpasterze dekanatu koronowskiego, dostrzegając znaczenie wizytacji dla religijno – duszpasterskiego życia parafii, składają serdeczne podziękowania poszczególnym osobom za wspólne przeżycie i przygotowanie wizytacji.


Dodał: · admin dnia stycznia 07 2024 ·  0 komentarzy  ·  940 czytań  · Drukuj
MOST MODLITEWNY A.D. 2023
Dodał: · admin dnia października 14 2023 Drukuj
NIE ŻYJE NASZ ORGANISTA - ŚP. ZYGMUNT ZAJĄKAŁA

ZMARŁ ŚP. ZYGMUNT ZAJĄKAŁA - WIELOLETNI ORGANISTA NASZEJ PARAFII
Wczoraj, w Święto Naszej Parafii, w godzinach południowych odszedł do Pana nasz drogi organista Zygmunt Zająkała. Jako Wspólnota składamy wyrazy najszczerszego współczucia rodzinie oraz zapewniamy o modlitwie. Dziękujemy Panu za wiele lat wspólnej i jakże owocnej pracy.
Dobry Jezu a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie.

Dodał: · admin dnia stycznia 20 2023 ·  0 komentarzy  ·  1169 czytań  · Drukuj
I KOMUNIA ŚWIĘTA W NASZEJ PARAFII

Dziś o godz. 10.00 piętnastu dzieci z naszej wspólnoty po raz pierwszy w pełni uczestniczyło w Eucharystii.

Dziękujemy Panu Bogu za to, że mogliśmy przeżywać to wielkie wydarzenie, jakim jest I Komunia Święta w tak wspaniałej atmosferze i w tak pięknie przystrojonym kościele. Dziękujemy też za piękna pogodę, którą Bóg nas obdarzył dzisiejszego dnia.

Modlimy się za dzieci pierwszokomunijne, prosząc Boga o godne przyjęcie przez nich Chrystusa do swoich serc oraz wytrwanie z Jezusem Eucharystycznym przez całe życie.

Modlimy się także za ich rodziców, aby wskazywali dzieciom drogę zbawienia z Jezusem Chrystusem.

Składam serdeczne Bóg zapłać Pani katechetce, Danucie Pantkowskiej oraz Wszystkim, za przygotowanie dzieci do tego wielkiego wydarzenia.

Dziękuję także służbie liturgicznej oraz wszystkim, którzy mieli swój udział w przygotowaniu dzisiejszego święta.

Bóg zapłać!!
Ks. Wiesław

Dodał: · admin dnia stycznia 19 2023 ·  0 komentarzy  ·  1135 czytań  · Drukuj
STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH
STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II
ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH

W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy pytania o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych przez duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Papież nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów i niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego typu opinii. Wpisuje się to w próby podważenia autorytetu Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to usiłowanie pomniejszenia znaczenia tego wyjątkowego pontyfikatu dla Kościoła, świata, kultury i człowieka.
Medialny atak na św. Jana Pawła II i jego pontyfikat znajduje także swoją przyczynę w nastawieniu do jego nauczania, wyrażonego chociażby w takich encyklikach, jak Redemptor hominis czy Veritatis splendor, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom propagującym hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.
W tej sytuacji uczciwe szukanie prawdy i dawanie jej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Spojrzenie na działania Jana Pawła II powinno uwzględniać kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, a także uwarunkowania, w jakich on żył. Były one naznaczone przede wszystkim następstwami rewolucji kulturowej 1968 roku, odrzucającej obiektywne kryteria moralności i osobowej odpowiedzialności. Powszechnie głoszono, zwłaszcza w środowiskach uniwersyteckich Zachodu, że wszystko ma tę samą wartość i że, w konsekwencji, nie istnieje odtąd żadna różnica między dobrem i złem, prawdą i fałszem, pięknem i brzydotą. Obecnie pojawiają się nowe ideologie, które są spuścizną rewolucji 1968 roku. Podważają one chrześcijańską antropologię, której podstawową prawdą jest stworzenie człowieka przez Boga, jako kobietę i mężczyznę, na Jego obraz i podobieństwo. W sposób oczywisty walka z chrześcijańską wizją człowieka łączy się z próbami podważania wielkiego autorytetu, jakim na całym świecie cieszy się św. Jan Paweł II, który z ogromną mocą głosił tę wizję na wszystkich współczesnych mu areopagach.
Starając się zrozumieć podejście Jana Pawła II do problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich, pragniemy pokazać konsekwentnie podejmowane przez niego działania.
1. Już w początkach pontyfikatu w wprowadzonym przez Jana Pawła II w 1983 roku nowym „Kodeksie Prawa Kanonicznego” jednoznacznie zobligowano przełożonych kościelnych do karania sprawiedliwą karą członków kleru, będących sprawcami wykorzystania seksualnego małoletnich, nie wyłączając wydalenia ich ze stanu duchownego.
W 1992 roku Jan Paweł II ogłosił „Katechizm Kościoła Katolickiego”, który w artykule 2389 stwierdza, że „nadużycia seksualne popełniane przez dorosłych na dzieciach lub młodzieży powierzonych ich opiece” są grzechem, będącym „jednocześnie gorszącym zamachem na integralność fizyczną i moralną młodych, którzy będą nosić jego piętno przez całe życie, oraz pogwałceniem odpowiedzialności wychowawczej”.

2. Prawdopodobnie pierwszy poważny sygnał o przestępstwach seksualnych popełnianych przez duchownych na szkodę osób małoletnich dotarł do Jana Pawła II z Kościoła w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie. Była to analiza dotycząca nieskuteczności dotychczasowych działań Kościoła w USA wobec sprawców wspomnianych przestępstw. O rzeczywistej skali tego zjawiska nie miano jednak wtedy pełnego wyobrażenia.

3. Podczas wizyty ad limina episkopatu USA w 1993 roku Jan Paweł II zauważył, że biskupi nie byli jednomyślni w stosowaniu prawa karnego w odniesieniu do przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Dominowała tendencja do minimalizowania znaczenia prawa karnego w życiu wspólnoty kościelnej, a istniejące narzędzia prawne często nie były stosowane. Nie uświadamiano sobie również tego, jak głębokie i szkodliwe dla psychiki ofiar mogą być skutki tych przestępstw. W tym samym bowiem czasie w skali światowej rosły w siłę ruchy domagające się legalizacji pedofilii.

Po tej wizycie w liście do biskupów amerykańskich Jan Paweł II napisał: „kanoniczne kary, które są przewidziane za niektóre przestępstwa i wyrażają społeczną dezaprobatę wobec zła, są w pełni uzasadnione. Pomagają one zachować wyraźne rozróżnienie między dobrem a złem, przyczyniają się do moralnego zachowania, a także tworzą właściwą świadomość wagi popełnionego zła”.
W drugiej części tego listu Jan Paweł II przestrzegał przed traktowaniem zła moralnego jako okazji do sensacji. „Zło rzeczywiście może być sensacyjne, ale sensacyjność wokół niego jest zawsze niebezpieczna dla moralności” – pisał. Możliwe, że ten sposób myślenia Papieża był pewną konsekwencją wynikającą z jego polskich bolesnych doświadczeń, gdy pod rządami komunistów mass media były niejako urzędowo wrogie wobec Kościoła i częstokroć pojawiające się w niej informacje były po prostu kłamstwami i oszczerstwami. Postawa nieufności i niedowierzania wobec pojawiających się zarzutów dotyczących duchownych była zatem w dużej mierze uzasadniona, tym bardziej że w systemie komunistycznym były one często sposobem dyskredytowania pozycji i działania Kościoła oraz okazją do werbowania współpracowników spośród duchowieństwa.

4. Wydaje się, że w okresie od połowy lat osiemdziesiątych do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku skandal wykorzystania seksualnego rysował się dla Jana Pawła II głównie jako problem Kościoła w Stanach Zjednoczonych i w krajach anglosaskich. Dlatego w 1994 roku wydał on indult dla Kościoła w USA, którego celem było zapewnienie większej ochrony dzieci i młodzieży poprzez uzgodnienie przepisów kościelnych z prawem amerykańskim. Dokument ten podniósł wiek ochrony osób małoletnich z 16 do 18 lat i wydłużył okres przedawnienia przestępstw wykorzystania seksualnego małoletnich do 10 lat od ukończenia 18. roku życia przez osobę skrzywdzoną. Dwa lata później, w 1996 roku, Papież wydał podobny indult dla Kościoła w Irlandii, skąd również zaczęły napływać informacje o przestępstwach seksualnych popełnionych przez duchownych.
Świadomość Papieża dotycząca skali i skutków tych przestępstw wzrastała zatem wraz z upływem lat. Stawało się dla niego coraz bardziej jasne, że biskupi i wyżsi przełożeni zakonni nie podejmowali adekwatnych i przewidzianych prawem działań oraz że nie radzili sobie z ich stosowaniem.

5. Dlatego, pomimo posoborowych tendencji decentralizacyjnych, w 2001 roku Jan Paweł II wydał dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła. Dziecko zostało w nim ukazane jako jeden z największych skarbów, który za wszelką cenę należy chronić. Krzywda wyrządzona dziecku w sferze seksualnej została uznana za jedno z najcięższych przestępstw kościelnych i zrównana z profanacją Najświętszego Sakramentu czy złamaniem tajemnicy spowiedzi. Aby uniknąć bagatelizowania tych przestępstw w ramach Kościołów lokalnych, Papież na mocy tego dokumentu ustanowił jurysdykcję Stolicy Apostolskiej nad wszystkimi przypadkami wykorzystania seksualnego małoletnich od momentu uprawdopodobnienia się przestępstwa i nakazał jego zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary. Odtąd postępowania karne prowadzone w tych sprawach zostały zarezerwowane Stolicy Apostolskiej i po dzień dzisiejszy pozostają pod jej ścisłą kontrolą. Decyzja ta pokazała, że Jan Paweł II zdał sobie sprawę ze skali i globalnego charakteru kryzysu spowodowanego wykorzystaniem seksualnym dzieci i młodzieży. Ta zmiana w stosowaniu i egzekwowaniu prawa była prawdziwie bezprecedensowa. Z perspektywy czasu widać, że okazała się ona punktem przełomowym w walce Kościoła z przestępstwami seksualnymi we własnych szeregach. W ślad za tymi decyzjami Jana Pawła II Stolica Apostolska zobowiązała wszystkie Episkopaty do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach, przy równoczesnym respektowaniu prawa świeckiego.

6. Przejawem wzrastającej świadomości Papieża było jego przemówienie do kardynałów amerykańskich w kwietniu 2002 roku podczas spotkania, które było bezpośrednim następstwem fali ujawnień przestępstw wobec dzieci i małoletnich dokonanych przez osoby duchowne, sprowokowanej przez serię artykułów zamieszczonych w dzienniku „Boston Globe”. Dokonując diagnozy kryzysu, Jan Paweł II wskazał na ból osób zranionych przestępstwem. Ofiary nadużyć oraz ich rodziny zapewnił o „swojej głębokiej solidarności i trosce”. Zaznaczył przy tym, że zmierzenie się z tymi bolesnymi skutkami musi odmienić Kościół i uczynić go bardziej świętym. Podkreślił też, że kto krzywdzi młodych, jest tej świętości zaprzeczeniem i że „w kapłaństwie i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby małoletnich”. Za istotną część problemu uznał też fakt, że „wielu czuje się zranionych sposobem podejścia hierarchów do tych przestępstw” oraz ich „decyzjami, które w skutkach okazały się błędne”. Podana przez Papieża diagnoza kryzysu jest zatem jasna, a kierunek działań, które mają uzdrowić sytuację – jednoznaczny.

7. Z przedstawionych działań Jana Pawła II wobec ujawniającego się coraz wyraźniej kryzysu wyłania się obraz Pasterza, który odważnie i zdecydowanie pragnął się z nim zmierzyć, będąc równocześnie świadomy, że kryzys ten może zagrozić zdolności Kościoła do właściwego pełnienia jego misji w świecie. Papież doszedł do wniosku, że tylko „Kościół, stawiający czoła problemowi wykorzystywania z jasnością i determinacją” może również pomóc społeczeństwu przeciwstawić się pladze przestępstw seksualnych wobec małoletnich i bezbronnych. Widząc, że wobec tego problemu punktowe odpowiedzi nie są wystarczającym rozwiązaniem, w 2001 roku Papież podjął decydujący krok i zmienił prawo, które stało się narzędziem dla całego Kościoła. Tą zmianą uruchomił proces oczyszczania Kościoła, kontynuowany przez jego następców: papieży Benedykta XVI i Franciszka.

Usiłując dzisiaj zrozumieć ówczesną sytuację, trzeba też uwzględnić dominującą wtedy także w Kościele mentalność dyskrecji. Jeśli więc nawet podejmowano jakieś działania, to jednocześnie panował lęk i opór przed ich transparentnym komunikowaniem.
Ponadto lektura raportu Stolicy Apostolskiej dotyczącego byłego kard. Theodora McCarricka każe stawiać pytania o to, w jakim stopniu Jan Paweł II był rzetelnie informowany przez powołane do tego organy, a w jakim stopniu pewne decyzje były podejmowane bez jego wiedzy na innych szczeblach władzy, zgodnie z kompetencjami. W każdym razie raport nt. McCarrica nie pokazuje jakiegokolwiek „tuszowania” czy „zamiatania pod dywan” przez Jana Pawła II przestępstw seksualnych, których dopuścili się duchowni.
Próba zrozumienia postawy i działań świętego Jana Pawła II może być dla nas szansą na uświadomienie sobie, że działanie Boże przechodzi przez zwykłe – uwarunkowane kontekstem dziejowym i osobistą historią – człowieczeństwo. Jest także dla nas drogą do głębszego zrozumienia świętości, która polega na heroicznym przeżywaniu wiary, nadziei i miłości. Papież wielką wrażliwością otaczał każdego człowieka, o czym świadczy jego życie i nauczanie. Ogłoszenie przez Kościół świętości człowieka nie jest stwierdzeniem jego bezgrzeszności, a tym bardziej bezbłędności, lecz uznaniem świadectwa jego więzi z Chrystusem, mimo i na przekór ludzkim ograniczeniom i uwarunkowaniom.
Bezspornym faktem jest, że Jan Paweł II był papieżem, który zgodnie z nabywaną wiedzą podjął zdecydowaną walkę z przypadkami wykorzystywania seksualnego dzieci i małoletnich przez niektórych duchownych oraz wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw, podkreślając, że w „stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby młodych”. Rozpoczął jakże ważny i kontynuowany do dziś proces oczyszczenia Kościoła w tej sferze.

Jasna Góra, 14 listopada 2022 roku
Dodał: · admin dnia listopada 18 2022 ·  0 komentarzy  ·  1149 czytań  · Drukuj
DEKANALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY - KORONOWO 20 LISTOPADA 2022 ROKU

DEKANALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY
W przyszłą niedzielę, 20 listopada 2022 roku, w godzinach od 17:00 do 19:00 odbędzie się w Bazylice Koronowskiej „Dekanalny Dzień Młodzieży” wraz z Uwielbieniem.
Plan spotkania:
17:00 – konferencja oraz Uwielbienie
18:00 – Msza Święta
Około – 19:00 zakończenie.
Udział dla kandydatów do bierzmowania jest obowiązkowy. Zapraszam jednak całą Młodzież z naszej wspólnoty parafialnej.


Dodał: · admin dnia listopada 12 2022 ·  0 komentarzy  ·  1170 czytań  · Drukuj
I DIECEZJALNY KONGRES I DIECEZJALNY KONGRES APOSTOLATU MODLITWY APOSTOLATU MODLITWY ZA KAPŁANÓW ZA KAPŁANÓW
Dodał: · admin dnia września 06 2022 ·  0 komentarzy  ·  1185 czytań  · Drukuj
Zostań Katechetą
Dodał: · admin dnia maja 10 2022 Drukuj
PACZKA DLA UKRAINY

Bardzo serdecznym "Bóg zapłać" pragnę podziękować wszystkim parafianom, którzy złożyli w naszej wspólnocie dary na pomoc Ukrainie. Ze względu na to, że gościmy w naszej parafii uchodźców ( 11 osób, które zostały przyjęte przez Państwa Jolantę i Tomasza Górków) - zdecydowałem w całości przekazać te dary przebywającym na terenie naszej wspólnoty uchodźcom. Uważam, że to jest bezpośrednia pomoc i tak należało to zrobić.

Jednocześnie zapraszam do nowej akcji CARITASU:

PACZKA DLA UKRAINY

Wychodząc na przeciw rodzinom, które pozostały na terenach ogarniętych wojną na Ukrainie, Caritas Diecezji Pelplińskiej włącza się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”. Przebieg akcji jest następujący:
1. do dziekanów w ciągu 2 tygodni dostarczone zostaną kartony o wymiarach 53x40x30 cm. Dziekani proszeni są o dostarczenie kartonów do poszczególnych parafii;
2. zadanie parafii (PZC, SKC) polegać będzie na wypełnieniu kartonów ściśle określonymi produktami (ich lista znajduje się w załączniku nr 3), tak aby paczka pomogła przetrwać jednej rodzinie przez tydzień;
3. wypełnione kartony należy dostarczyć do dziekanów, bądź bezpośrednio do centrali Caritas w Pelplinie;
4. pozostałe uwagi:
5. paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik Caritas, a jej maksymalna waga to 18 kg;
6. parafie do 1000 wiernych proszone są o przygotowanie 3 kartonów, parafie do 3000 wiernych – 5 kartonów, parafie do 5000 wiernych – 6 kartonów, parafie powyżej 5000 wiernych – 8 kartonów;
7. w przypadku problemów z realizacją akcji należy skontaktować się z biurem Caritas.

WYMIENIONE PRODUKTY ( PATRZ OGŁOSZENIA PARAFIALNE) MOŻNA PRZEKAZYWAĆ
W DNI POWSZEDNIE W GODZINACH 17:30 - 18:30,
ZAŚ W NIEDZIELĘ W GODZINACH 08:00 12:00.
BARDZO PROSZĘ O ZACHOWANIE GRAMATURY PRODUKTÓW.

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za dotychczasową pomoc.

Ks. Wiesław - proboszcz


Dodał: · admin dnia marca 18 2022 ·  0 komentarzy  ·  1183 czytań  · Drukuj
SYNOD O SYNODALNOŚCI 2021/2022

W Kościele powszechnym trwa czas synodu, który jest czasem wspólnego słuchania Ducha Świętego, odkrywania piękna Kościoła i ożywienia naszego uczestnictwa we wspólnocie. Jako wspólnota w parafii także chcemy słuchać głosu Ducha Świętego i odkrywać to, czego On pragnie dla Kościoła. Dlatego zapraszam wszystkich parafian na spotkanie synodalne, które odbędzie się w naszym kościele w czwartek, 18 listopada o godz. 17:00. Spotkanie rozpocznie się wspólną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Po niej będzie wspólna rozmowa, podczas której każdy będzie mógł się wypowiedzieć i podzielić swoim doświadczeniem życia w Kościele i spostrzeżeniami mogącymi pomóc w ożywieniu Kościoła jako wspólnoty.

ANKIETA SYNODU O SYNODALNOŚCI

pobierz PDF

pobierz WORD


Dodał: · admin dnia listopada 10 2021 ·  0 komentarzy  ·  1205 czytań  · Drukuj
ZBIÓRKA CHHARYTATYWNA NA RATUNEK DZIECIOM Z ONKOLOGII 2021

Wzorem ubiegłego roku, w niedzielę, 03 października po każdej mszy świętej zachęcam do udziału w zbiórce pieniężnej organizowanej przez stowarzyszenie „Łatwo Pomagać” – od lat wspierające oddziały onkologii dziecięcej. Formą wsparcia dla stowarzyszenia będzie możliwość zakupu losów w loterii fantowej (każdy los wygrywa), zakupu ciasta oraz zbiórka do puszek przy wyjściu z kościoła. Zebrane pieniądze będą w całości przeznaczone dla dzieci z chorobami nowotworowymi. Wolontariusze serdecznie zapraszają.


Dodał: · admin dnia maja 25 2021 ·  0 komentarzy  ·  1217 czytań  · Drukuj
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA MŁODZIEŻY ONLINE
Dodał: · admin dnia lutego 17 2021 Drukuj
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA DOROSŁYCH ONLINE
Dodał: · admin dnia lutego 16 2021 Drukuj
ZBIÓRKA CHHARYTATYWNA NA RATUNEK DZIECIOM Z ONKOLOGII

W dniu 27 września 2020 roku, Stowarzyszenie "Łatwo Pomagać" zaprasza do włączenia się w zbiórkę pieniędzy na bony dla dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Po każdej Mszy Świętej będzie możliwość wsparcia tego dzieła poprzez złożenie ofiary do skarbonek Stowarzyszenia. W tym dniu odbędzie się także sprzedaż ciasta oraz loteria. Każdy los wygrywa. Cena losu - 20 zł. Zebrane pieniądze zostaną w całości przeznaczone na wyżej wymieniony cel.

Dodał: · admin dnia września 17 2020 ·  0 komentarzy  ·  1231 czytań  · Drukuj
Odpust Parafialny ku czci Św. Wawrzyńca -09.08.2020 roku
Zdjecia - kliknij

W dniu 09 sierpnia nasza Parafia obchodziła swoje coroczne święto - odpust ku czci Świętego Wawrzyńca. Święty Wawrzyniec należy do najbardziej popularnych świętych, gdyż jest patronem: diakonów, ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy, uczniów, studentów, pszczelarzy i wszystkich zawodów związanych z ogniem.
Tego dnia w kościele parafialnym zostały odprawione trzy Msze Święte. Dwie poranne, którym przewodniczył Wikariusz Biskupi ksiądz prałat Marian Szczepiński oraz uroczysta Msza Święta Odpustowa pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa dra Arkadiusza Okroja – Sufragana Pelplińskiego. Podczas swojego kazania Ksiądz Biskup przybliżył zgromadzonym życie i działalność duszpasterską Świętego Wawrzyńca.
Po Mszy św. wszyscy wierni wraz z kapłanami wzięli udział w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół parafialnej świątyni. Na zakończenie liturgii wierni pod przewodnictwem Księdza Biskupa modlili się słowami Litanii do Świętego Wawrzyńca, polecali jego wstawiennictwu swoje intencje oraz odśpiewali uroczyste „Te Deum” po którym nastąpiło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili kapłani dekanatu koronowskiego oraz z diecezji pelplińskiej.

Modlitwa

Święty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliwy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wstawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.


Dodał: · admin dnia sierpnia 09 2020 ·  0 komentarzy  ·  1291 czytań  · Drukuj
Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę - 01 sierpnia 2020 roku
Zdjecia - kliknij

Od wielu lat, 01 sierpnia gościmy w naszej miejscowości i parafii grupę pielgrzymów wędrującą do Matki Boskiej Częstochowskiej. Przygotowania do przyjęcia Chojnickiej Grupy Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, w roku pandemii, podjął się ksiądz proboszcz wraz z kilkoma Paniami z naszej wspólnoty z Lucimia. Ze śpiewem i radością pielgrzymi weszli na podwórko plebanijne, gdzie czekało na nich śniadanie. Wśród wędrujących, głównie kapłani i klerycy WSD w Pelplinie. Nie zabrakło przedstawicieli wiernych – nb. w roku epidemii, pielgrzymka ma charakter sztafety (codziennie inni pielgrzymi). Przyjęcie pielgrzymów to ogromna satysfakcja i radość, że można „podzielić się z kimś odrobiną serca” i gościnnością. Dziękujemy wszystkim! Pielgrzymom życzymy szerokiej drogi i siły, aby osiągnęli swój cel i w zdrowiu doszli do swej Jasnogórskiej Pani. Prosimy o modlitwę!


Dodał: · admin dnia sierpnia 01 2020 ·  0 komentarzy  ·  1192 czytań  · Drukuj
ŚW. JAN PAWEŁ II - ZNALEZIONE ZAPISKI W KRONICE PARAFIALNEJ I NIE TYLKO
Zdjęcia - kliknij

ŚW. JAN PAWEŁ II - ZNALEZIONE ZAPISKI W KRONICE PARAFIALNEJ I NIE TYLKO


Dodał: · admin dnia maja 18 2020 ·  0 komentarzy  ·  1312 czytań  · Drukuj
O PARAFII - ZNALEZIONE W KLEKSIE
Zdjęcia - kliknij

ZNALEZIONE W KLEKSIE O NASZEJ PARAFII 2005 - 2006


Dodał: · admin dnia maja 14 2020 ·  0 komentarzy  ·  1204 czytań  · Drukuj
Życzenia Wielkanocne Księży Biskupów. Anno Domini 2020
Dodał: · admin dnia kwietnia 12 2020 Drukuj
GRÓB PAŃSKI A.D. 2020

GRÓB PAŃSKI A.D. 2020

Dodał: · admin dnia kwietnia 10 2020 Drukuj
Rewitalizacja Drogi Krzyżowej A.D. 2020
Zdjęcia - kliknij

Jeszcze przed pierwszą Niedzielą Wielkiego Postu A.D. 2020 zakończyliśmy prace rewitalizacyjne przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej z naszego Kościoła. Bardzo serdecznym "Bóg zapłać" pragnę podziękować Wszystkim, którzy włączyli się w przywrócenie świetności kolejnym elementom wyposażenia naszej świątyni. Wykonawcą prac konserwatorskich była bydgoska Firma Konserwacji Dzieł Sztuki Sebastian Bugaj.

Dodał: · admin dnia marca 30 2020 ·  0 komentarzy  ·  1373 czytań  · Drukuj
MSZA ŚWIĘTA W DOMU. JAK JĄ PRZEŻYĆ?
Msza święta w domu. Jak najlepiej ją przeżyć?

Przeżywamy czas zagrożenia epidemicznego i zgodnie z rozporządzeniami kościelnymi przeżywamy Msze Święte (szczególnie niedzielne) we własnych domach, uczestnicząc poprzez telewizyjne i internetowe transmisje. Przypominam o niedzielnym chrześcijańskim obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Podpowiadam, jak godnie przeżyć taką Eucharystię.

1. Zaplanuj godzinę

Tak jak w normalnej sytuacji Msza św. jest pewnego rodzaju zaplanowanym świątecznym wydarzeniem, tak powinna być i w czasie zagrożenia epidemicznego. Zaplanujcie sobie w rodzinie, o której godzinie zbierzecie się na Mszy św. Skorzystajcie z wielu propozycji przygotowanych przez telewizje, radia, portale. Pamiętajmy też, że i nasza parafia przeprowadza transmisję Mszy św. Uczestnictwo w takiej formie tym bardziej udowodni istnienie wspólnoty naszej parafii. Choć uczestnictwo będzie wirtualne, w ten sposób dodacie sobie otuchy!
Jednym słowem: sprawdźcie godziny, dokonajcie wyboru i ustalcie, o której Msza św. Ja, ze zrozumiałych względów, zapraszam na Mszę św. z Naszego Kościoła. Transmisja dostępna na stronie internetowej Facebook naszej parafii pod adresem: https://www.facebook.com/makowarskoparafia/

2. Przygotuj się do niedzieli

Dzięki transmisji Mszy św. ocaleje to, co w Mszy św. kluczowe: Uczta Słowa Bożego. Aby dobrze przygotować się do Liturgii Słowa, warto wcześniej poznać, jakie będą czytania, pogłębić ich niezwykłą treść. Wszak to sam Bóg mówi!
Warto, by przygotowanie do niedzieli przeprowadzić wcześniej, w gronie rodzinnym. Można przeczytać czytania, które będą czytane w niedzielę podczas Mszy św., następnie opracowania, można o tym podyskutować, porozmawiać. Przekonacie się, jak zupełnie inaczej brzmi Liturgia Słowa, kiedy będziecie już uzbrojeni w profesjonalną wiedzę!

3. Przygotuj miejsce

A właściwie – przygotujcie. Ważne, by przygotowania do Mszy św. były wspólne. Niech każdy członek rodziny otrzyma odpowiednie zadanie, będzie za coś odpowiedzialny. Działajcie wspólnie, niech nikt nie będzie bierny!
Zaplanujcie sobie miejsce uczestniczenia we Mszy św. Może w salonie, tam gdzie jest telewizor? W przypadku transmisji internetowej nie ma dziś problemu, by przerzucić obraz z laptopa, smartfonu, tabletu na telewizor, można też skorzystać z funkcji smart w telewizorze. Jeśli tak się nie da, można zawsze skorzystać z komputera. W każdym razie, warto skoncentrować się nie tylko na technologii, ale także na uroczystym udekorowaniu pokoju.
Zestaw kolędowy, czyli krzyż i dwie zapalone świece, to dobry pomysł. Możecie także postawić jakiś swój ulubiony obraz, ikonę, figurkę. Chodzi o to, by to nie telewizor był w centrum domowego zgromadzenia, ale krzyż właśnie.
Przygotujcie krzesła. Tak, lepiej by były to krzesła, niż np. kanapa i fotel. Warto ustawić krzesła wokół stołu z krzyżem.
Bądźcie kreatywni. Na pewno znajdziecie wiele innych sposobów uroczystego przygotowania miejsca.

4. Niedzielny strój

Przygotować się należy nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Mimo że nie wychodzimy do kościoła, warto założyć niedzielny, uroczysty strój. Panowie – garnitur, panie – eleganckie sukienki (może niedzielny makijaż), dzieci – elegancka koszula! Zamiast domowych kapci – odpowiednie buty. Tak zawsze przygotowujemy się na wizytę naszych gości, tak zwykle przyjmujemy księdza po kolędzie, tak też zróbmy i tym razem. Strój często świadczy o tym, jaką rangę przywiązujemy do wydarzenia. A to przecież Msza św.!

5. Pro memorio

Zbierzcie się 15 – 10 minut wcześniej. Zapalcie świecie. Mogą to zrobić dzieci (starsze), by też czuły się zaangażowane w przygotowania, ale też w ten sposób poczuły wagę wydarzenia. Niech osoba zapalająca, gdy zapłonie świeca powie: "Światło Chrystusa", a pozostali odpowiedzą: "Bogu niech będą dzięki."
Jeśli macie w domu wodę święconą możecie zrobić nią znak krzyża, podobnie jak robicie to wchodząc do kościoła. Pomódlcie się wspólnie o dobre przeżycie Eucharystii. Wypowiedzcie intencje. Jeśli są dzieci, niech także powiedzą swoje intencje.
Czas przed Mszą św. przeżyjcie w milczeniu. Nie rozmawiajcie. Jeśli chcecie możecie wspólnie zaśpiewać pieśń lub pomodlić się w ciszy, poszukać skupienia.

6. Bierzcie aktywny udział

Podczas Mszy nie wahajcie się odpowiadać na wezwania, śpiewać wspólnie pieśni, czy psalm responsoryjny. Kiedy stoimy – stójcie, podczas czytań – można usiąść. Na czas przeistoczenia i Komunii św. – uklęknijcie. To wyraz czuwania, tęsknoty za Panem, którego tym razem nie możemy przyjąć, jak zwykle to czynimy.

7. Zakończenie

Po zakończeniu Mszy św., pomódlcie się chwilę. Zgaszenie świecy połączone ze słowami: „Niech światło Chrystusa pozostanie z nami na zawsze”. Wszyscy odpowiadają „I my bądźmy tym światłem”.

Życzę błogosławionych owoców wspólnej modlitwy.

Ksiądz Wiesław Wiśniewski
Wasz Proboszcz
Dodał: · admin dnia marca 29 2020 ·  0 komentarzy  ·  1215 czytań  · Drukuj
STOLICA APOSTOLSKA UDZIELA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII
STOLICA APOSTOLSKA UDZIELA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII

Wierni, którym odpust zupełny może być udzielony:

· cierpiący na koronowirusa, przebywający na kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalu lub we własnym domu;
· pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy opiekujący się chorymi na koronawirusa;
· ofiarujący nawiedzenie Najświętszego Sakramentu lub Adorację Eucharystyczną lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie;
· będący w niebezpieczeństwie śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się.

Warunki, które wierny winien spełnić celem otrzymania odpustu zupełnego:

· nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu;
· być zjednoczonym duchowo na modlitwie poprzez środki masowego przekazu podczas celebracji Mszy Świętej, Różańca Świętego, Drogi Krzyżowej lub innej formy pobożności

lub

przynajmniej odmówić Wyznanie Wiary, Ojcze nasz i pobożne wezwania do Najświętszej Maryi Panny, przy jednoczesnym ofiarowaniu tej próby w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich;

· mieć wolę wypełnienia zwykłych warunków odpustu tak szybko, jak to będzie możliwe (spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
Dodał: · admin dnia marca 29 2020 ·  0 komentarzy  ·  1346 czytań  · Drukuj
SŁOWO BISKUPA PELPLIŃSKIEGO
SŁOWO BISKUPA PELPLIŃSKIEGO

Siostry i Bracia,
Bracia Kapłani,

W tegorocznym czasie Wielkiego Postu niektórzy z nas zostali dotknięci chorobą, inni są jej świadkami, a wszyscy doświadczamy ograniczeń z powodu wprowadzenia stanu epidemicznego. Dla nas wszystkich jest to również wezwanie do nawrócenia i refleksji nad sensem życia. Jednocześnie jest to czas, kiedy wyrażamy wzajemne zrozumienie i solidarność przez przestrzeganie zarządzeń władz państwowych, aby nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się niebezpieczeństwa. Temu mają również służyć „Wskazania dotyczące dyscypliny sakramentów i sakramentaliów w diecezji pelplińskiej w czasie zagrożenia epidemicznego”.
Serdecznie dziękuję Wam, drodzy Kapłani, za Waszą posługę w niełatwych okolicznościach epidemii, a zwłaszcza za dostosowywanie duszpasterstwa do szczególnych wymagań i organizowanie transmisji on-line z kościołów parafialnych.
Wszystkim Wam drodzy Siostry i Bracia dziękuję za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do ograniczeń, spowodowanych zarządzeniami władz państwowych.
Mam nadzieję, że obecna sytuacja przeżywana przez nas wszystkich w duchu wiary, przyniesie dobre owoce w życiu całej wspólnoty Kościoła. Proszę Was, abyście nie ustawali w wysiłku duchowego łączenia się ze Zbawicielem, a cierpienia, których teraz szczególnie doświadczacie, zechcieli składać Panu Bogu jako duchową ofiarę w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa.
Trwam na modlitwie za Was wszystkich, a szczególnie za tych, którzy walczą z wirusem i opiekują się chorymi. Na ten trudny czas wszystkim z serca błogosławię.


+ Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński
Dodał: · admin dnia marca 25 2020 ·  0 komentarzy  ·  1359 czytań  · Drukuj
Prośba o wspólną modlitwę 25 marca o 12.00 w intencji ustania epidemii
Prośba o wspólną modlitwę 25 marca o 12.00 w intencji ustania epidemii
Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.
Jednocześnie Jego Eminencja ksiądz kardynał Angelo Bagnasco przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) prosi, aby tego dnia odmówić również poniższą modlitwę.
„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.
Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.
Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.
Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

Zachęcam wiernych, aby w tym samym czasie łączyli się duchowo ze swoimi duszpasterzami, odmawiając w domach wskazane modlitwy.
Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony.
Wszystkich pasterzy i wiernych zapewniam o mojej duchowej łączności i modlitwie,

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
Warszawa, dnia 23 marca 2020 roku
Dodał: · admin dnia marca 24 2020 ·  0 komentarzy  ·  1353 czytań  · Drukuj
KOMUNIA ŚWIĘTA DUCHOWA
Wierzę o słodki Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny pod postaciami chleba i wina. Kocham Cię z całego serca! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem(am). Przyjdź do serca mojego, o Ty jedyne pragnienie moje! Rzucam się w Twoje objęcia, oddaję Ci się cały(a), o jedyny przedmiocie mej miłości. Nie dopuść, abym się kiedy miał(a) oderwać od Ciebie!
Dodał: · admin dnia marca 14 2020 ·  0 komentarzy  ·  1551 czytań  · Drukuj
KOMUNIKAT RZYMSKOKATOKICKIEJ PARAFII PW. ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA W MĄKOWARSKU
KOMUNIKAT RZYMSKOKATOKICKIEJ PARAFII PW. ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA W MĄKOWARSKU
(z dnia 14 marca 2020 r.)

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do decyzji organów państwowych ograniczających do pięćdziesięciu liczbę uczestników zgromadzeń Ks. Biskup Ryszard Kasyna rozesłał do wszystkich parafii naszej diecezji postanowienie, aby w kościołach i kaplicach diecezji pelplińskiej podczas Mszy Świętych i nabożeństw nie przebywało więcej niż 50 osób. Zbliżając się do ww. określonej liczby wiernych wewnątrz świątyni, należy zamknąć drzwi i umieścić odpowiednią informację na zewnątrz lub ustanowić osobę, która nie będzie wpuszczała wiernych i informowała o obowiązujących zakazach państwowych. Te szczególne środki ostrożności mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a więc – pomimo ogromnego głodu i pragnienia Eucharystii - są wyrazem miłości bliźniego.

Dlatego zwracam się z prośbą, aby nasi parafianie i wszyscy którzy uczęszczają do naszego kościoła objęci dyspensą od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej zostali w domu [osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji, dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osoby, które czują obawę przed zarażeniem].
Proszę, aby na Msze Święte w naszym kościele od dzisiaj przychodziły tylko osoby, których odprawiane są intencje i ich najbliżsi. Poza nimi wpuszczane na Mszę Świętą będą tylko osoby do maksymalnej dozwolonej liczby - 50 osób.

Uwaga !!! Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę 15 marca oraz 22 marca zostaje odwołane.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostanie odprawione w piątek 20 marca o godz. 18:00.

Przypominam o udzielonej dyspensie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnych Mszach Świętych, udzielonych przez Ks. Biskupa oraz o możliwości uczestniczenia w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Z UWAGI NA KRYTYCZNIE KRÓTKI CZAS W KTÓRYM MUSZĘ POINFORMOWAĆ WSZYSTKICH O TEJ ZMIANIE BARDZO PROSZĘ KAŻDEGO, KTO CZYTA TĘ INFORMACJĘ O JEJ UDOSTĘPNIANIE POZOSTAŁYM MIESZKAŃCOM PARAFII MĄKOWARSKO DROGĄ INTERNETOWĄ, TELEFONICZNĄ, SMS ITP.

Transmisje Mszy św. można obejrzeć:

Niedziela, 15 marca 2020 r. 7:00 – TVP 1; 9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy; 9:30 – Telewizja TRWAM; 11.00 – TVP 1; 13:00 – TVP POLONIA.
Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1
Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.
Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.

Każdego dnia o godz. 20:30 księża będą odmawiali różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

Proszę wszystkich wiernych, aby w tym samym czasie w swoich domach i rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

Spotkania dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania są na tę chwilę odwołane.


MODLITWA O ZAPRZESTANIE ROZPOWSZECHNIANIA SIĘ EPIDEMII KORONAWIRUSA

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie,
aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń
i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię.
Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym
i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.
Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby,
oraz pociesz ich rodziny.
Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus,
inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.
Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał,
czujemy się bezradni
w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia,
ale ufamy Tobie,
i prosimy udziel nam pokoju i zdrowia.
Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami,
i prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa.
Amen.

Dodał: · admin dnia marca 14 2020 ·  0 komentarzy  ·  1379 czytań  · Drukuj
Komunikat Biskupa Pelplińskiego w sytuacji zagrożenia koronawirusem
Komunikat Biskupa Pelplińskiego w sytuacji zagrożenia koronawirusem

W trosce o bezpieczeństwo i dobro wiernych, niniejszym postanawiam, że wskazania zawarte w Zarządzeniu nr 1/2020 Rady Stałej KEP z dnia 12 marca br. (w załączeniu) obowiązują na terenie diecezji pelplińskiej.

W związku z powyższym:

1.udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. włącznie, zgodnie z p. 1 ww. zarządzenia Rady Stałej KEP;
2. wszystkie wizytacje i bierzmowania do dnia 29 marca br. włącznie zostają przeniesione na jesień 2020 r.; szczegółowe terminy zostaną podane zainteresowanym księżom proboszczom w późniejszym czasie;
3. przypomina się, iż odwołane obecnie rekolekcje szkolne - zgodnie z prawem oświatowym - można, w miarę możliwości, zorganizować w szkołach w innym terminie, który proboszczowie powinni ustalić z dyrektorami szkół;
4. celebracja diecezjalna XXXV Światowego Dnia Młodzieży zostaje przeniesiona z Niedzieli Palmowej, 5 kwietnia br. w Kościerzynie na obchody „Przystani – warsztatów dla duszy” dnia 20 czerwca br. w Pelplinie;
5. w czasie Mszy Świętych w modlitwie wiernych należy dodać wezwanie w intencji chorych, ich najbliższych i całej służby zdrowia, a w czasie śpiewania Suplikacji w intencji powołań dołączyć intencję o oddalenie choroby i powstrzymanie epidemii.


+ Ryszard Kasyna

Biskup PelplińskiPelplin, 12 marca 2020 r.
Dodał: · admin dnia marca 12 2020 ·  0 komentarzy  ·  1374 czytań  · Drukuj
Życzenia Boże Narodzenie A.D. 2019


Dodał: · admin dnia grudnia 25 2019 ·  0 komentarzy  ·  1613 czytań  · Drukuj
Wigilia - Zakończenie Rorat A.D. 2019
Zdjecia - kliknij
W Wigilię zakończyliśmy okres Adwentu, a najwytrwalszych uczestników wśród dzieci obdarowaliśmy, już tradycyjnie pluszowymi niedźwiadkami i słodyczami.
Dodał: · admin dnia grudnia 24 2019 ·  0 komentarzy  ·  1485 czytań  · Drukuj
Parafialna Świąteczna Paczka A.D.2019
Zdjecia - kliknij
We wtorek, 17 grudnia, do 72 dzieci, które uczęszczały tegorocznego Adwentu na Roraty, trafiły świąteczne paczki, które zostały ufundowane przez naszych parafian. Paczki zostały przygotowane przez dzieci i młodzież ze Szkolnego Koła Caritas, którym opiekuję się pani katechetka – Danuta Pantkowska – Dembek. Była to już 10 edycja naszej parafialnej Świątecznej Paczki. Radości, jak zawsze było co niemiara.
Dodał: · admin dnia grudnia 17 2019 ·  0 komentarzy  ·  1570 czytań  · Drukuj
Prace konserwatorskie i restauratorskie przy elementach wyposażenia z kościoła p.w. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku – Etap VI – konserwacja dwóch ołtarzy bocznych
Zdjęcia - kliknij


04 października 2019 roku zakończono kolejny etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy elementach wyposażenia z kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku, które objęły konserwację dwóch ołtarzy bocznych: pw. Świętej Rodziny i Serca Pana Jezusa . W związku z bardzo złym stanem zachowania obiektów konieczne było przeprowadzenie pełnego programu prac konserwatorskich i restauratorskich. Ich celem było zabezpieczenie zabytkowej substancji ołtarzy przed dalszym niszczeniem oraz zahamowanie procesów destrukcyjnych. Obiekty, jako elementy wystroju i wyposażenia kościoła objęte są ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków ruchomych. Wykonane przez bydgoską Firmę Konserwacji Dzieł Sztuki Sebastian Bugaj prace obejmowały pełną konserwację i restaurację wszystkich elementów ołtarzy.

Dodał: · admin dnia października 04 2019 ·  0 komentarzy  ·  1601 czytań  · Drukuj
Odpust Parafialny - 11 sierpnia 2019 roku
Zdjecia - kliknij

Jak co roku, tym razem w niedzielę, 11 sierpnia, nasza wspólnota parafialna przeżywała odpust ku czci Świętego Wawrzyńca, patrona parafii. Uroczystej liturgii o godz. 12.00 przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezjalny dr Ryszrd Kasyna. Mimo upalnej pogody uroczystość zgromadziła wielką grupę wiernych, pragnących modlić się przez wstawiennictwo św. Wawrzyńca.
Odpust patrona naszej wspólnoty to swoistego rodzaju imieniny parafii. Kaznodzieja przywołując postać patrona wskazał na sprawiedliwość, która go wyróżniała oraz na gorącą miłość zwłaszcza w trosce o ubogich. Mimo upływu wieków, jego życie i świętość stale są aktualne dla nas współczesnych. My wciąż mamy troszczyć się o gorącą miłość w naszych sercach. Na zakończenie liturgii wierni pod przewodnictwem Księdza Biskupa modlili się słowami Litanii do Świętego Wawrzyńca i polecali jego wstawiennictwu swoje intencje oraz wszystkich prześladowanych dzisiaj chrześcijan. Następnie odbyła się procesja wokół parafialnej świątyni, zakończona śpiewem „Te Deum” i błogosławieństwem. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili kapłani dekanatu koronowskiego oraz z diecezji pelplińskiej.

Modlitwa

Święty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliwy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wstawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Dodał: · admin dnia sierpnia 11 2019 ·  0 komentarzy  ·  1652 czytań  · Drukuj
Pierwsza Komunia Święta - 16 czerwca 2019 roku
Zdjecia - kliknij

Niedziela 16 czerwca br. była dla naszej Parafii dniem wyjątkowo świątecznym. Tego dnia w czasie Mszy świętej o godz. 10:00 dzieci z naszej Wspólnoty przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Dzień wcześniej, w sobotę 15 czerwca, przystąpiły do pierwszej spowiedzi świętej. Było to dla nich wielkim przeżyciem. Wiemy, że z utęsknieniem czekały na tę chwilę, uczestnicząc w niedzielnych Eucharystiach, a także wiele godzin spędzając nad katechizmem, poznając prawdy Boże i naukę Kościoła, a także przez codzienną modlitwę. I oto nadszedł ten upragniony dzień. Ich serca gorące, pełne miłości i wdzięczności dla Pana Jezusa, który tak ukochał człowieka, że zamieszkał z nami. Dzień ten był wielkim wydarzeniem dla nich, także ich rodziców, rodzin i przybyłych gości. Dzieci pod kierunkiem księdza proboszcza brały czynny udział w oprawie liturgii. Do dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej, ich rodziców i krewnych oraz zebranych licznie wiernych ksiądz proboszcz skierował także okolicznościowe słowo. W trakcie Mszy świętej dzieci odnowiły przyrzeczenia chrzcielne oraz złożyły obietnicę, że pilnie będą uczęszczać na lekcje katechezy, oraz że uczestniczyć będą także w niedzielnej Mszy świętej, przyjmując Pana Jezusa do swojego serca, pamiętając o dniu swojej Pierwszej Komunii Świętej. Na zakończenie uroczystości na ręce księdza proboszcza delegacja rodziców oraz dzieci pierwszokomunijnych złożyły podziękowania za pomoc w dobrym przygotowaniu się do tego świątecznego dnia. Dzieci podziękowały również swoim rodzicom, katechetom i nauczycielom, pamiętając o trudzie, jaki nieustannie wkładali w to, aby mogły poznawać Boga oraz otaczający świat. Dzieciom życzymy, aby wciąż na nowo odkrywały dar Eucharystii jako światło i moc dla swojego codziennego życia, by trwały w miłości Pana i przynosiły piękne owoce dobrych czynów ku Jego chwale.

Dodał: · admin dnia czerwca 17 2019 ·  0 komentarzy  ·  1654 czytań  · Drukuj
Szopka Bożonarodzeniowa A.D. 2018
Dodał: · admin dnia grudnia 26 2018 Drukuj
Pasterka - fragmenty - A.D. 2018


Dodał: · admin dnia grudnia 25 2018 ·  0 komentarzy  ·  2008 czytań  · Drukuj
Parafialna Świąteczna Paczka A.D. 2018
Zdjecia - kliknij Podobnie, jak w poprzednich latach, Boże Narodzenie poprzedziliśmy aktywnym uczestnictwem w parafialnych roratach. Cieszyliśmy się dużą frekwencją dzieci, które tradycyjnie obdarowaliśmy z okazji nadchodzących Świąt zabawkami i paczkami świątecznymi. Parafia wraz z Szkolnym Kołem Caritas przygotowało 110 paczek za sumę 6.500,00 zł. Radości, jak zawsze było co niemiara.
Dodał: · admin dnia grudnia 24 2018 Drukuj
Rekolekcje kerygmatyczne dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania - 27 - 28 października 2018 roku
Zdjecia - kliknij

W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy rekolekcje kerygmatyczne dla młodzieży, która za dwa lata pragnie przyjąć kolejny sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego - tym razem - sakrament bierzmowania. Oprócz naszej młodzieży uczestniczyli w nich młodzi z parafii Sośno. Rekolekcje w naszej wspólnocie prowadzi grupa ewangelizacyjna z Tucholi. Życzę im, w tej posłudze, wszelkich łask i i błogosławieństwa Bożego.

Dodał: · admin dnia października 26 2018 ·  0 komentarzy  ·  1968 czytań  · Drukuj
Prace konserwatorskie i restauratorskie przy elementach wyposażenia z kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku – konserwacja Ołtarza Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz wybranych elementów chrzcielnicy.
Zdjęcia - kliknij 15 października 2018 roku zakończono trwające od kilku miesięcy prace konserwatorskie i restauratorskie przy elementach wyposażenia z kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku, które objęły konserwację Ołtarza Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz wybranych elementów chrzcielnicy. W związku z bardzo złym stanem zachowania obiektów konieczne było przeprowadzenie pełnego programu prac konserwatorskich i restauratorskich. Ich celem było zabezpieczenie zabytkowej substancji ołtarza i chrzcielnicy przed dalszym niszczeniem oraz zahamowanie procesów destrukcyjnych. Obiekty, jako elementy wystroju i wyposażenia kościoła objęte są ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków ruchomych. Wykonane przez bydgoską Firmę Konserwacji Dzieł Sztuki Sebastian Bugaj prace obejmowały pełną konserwację i restaurację wszystkich elementów ołtarza i wybranych elementów chrzcielnicy.
Dodał: · admin dnia października 15 2018 Drukuj
Odpust Parafialny - 12 sierpnia 2018 roku
Zdjecia - kliknij W niedzielę 12 sierpnia parafia nasza obchodziła swój doroczny odpust ku czci Świętego Wawrzyńca. Sumie odpustowej, zakończonej procesją Eucharystyczną, która została odprawiona o godz. 12:00 przewodniczył Wikariusz Biskupi Ksiądz Prałat Marian Szczepiński.
Dodał: · admin dnia sierpnia 12 2018 Drukuj
Wizytacja Pasterska Dekanatu Koronowskiego A. D. 2018
A w naszej Parafii było tak: Zdjecia - kliknij
Dodał: · admin dnia czerwca 07 2018 Drukuj
Spotkanie Rocznikowe z okazji 27 lecia kapłaństwa - Mąkowarsko 28 maja 2018 roku
Zdjecia - kliknij

Wprowadzenie do liturgii: Ks. Wiesław Wiśniewski

Dziś w szczególny sposób w roku duszpasterskim, w którym odkrywamy Osobę i dary Ducha Świętego pragnę bardzo serdecznie powitać w progach naszej świątyni kapłanów rocznika święceń 1991 – moich kolegów, z którymi 27 lat temu przyjąłem Święcenia Kapłańskie.
Są z nami kapłani – dzisiaj trzech diecezji, które wchodzą w skład Metropoli Gdańskiej (a więc z Gdańska, Torunia i Pelplina).
Święcenia kapłańskie przyjęliśmy 25 maja z rąk Księdza Arcybiskupa Mariana Przykuckiego w katedrze pelplińskiej.
Wraz z nami radują się, również wierni mąkowarskiej wspólnoty, których bardzo serdecznie witam i zapraszam do wspólnej modlitwy.
Radujemy się z tego, że Chrystus wybrał Nas i pragnie, abyśmy Mu służyli w JEGO Kościele i troszczyli się o zbawienie dusz.
Myślę, że wszyscy jesteśmy dziś Bogu wdzięczni za to, że mamy kapłanów. Bo dzięki nim objawia się ludziom tajemnica Bożej miłości. Człowiek, bowiem w dzisiejszych czasach potrzebuje, aby ktoś mu powiedział o tym, że jest Bóg i że ON Go kocha. I my to, może często, nieudolnie, właśnie czynimy.
I dlatego, chcemy dziś Wam Drodzy Parafianie powiedzieć, że Bóg Was kocha i My, także Was kochamy.
Powiem też, że dla nas, zawsze liczy się drugi człowiek. Ten którego Bóg stawia na drodze naszego kapłańskiego życia. I za tych wszystkich ludzi, każdego dnia Bogu dziękujemy. Wielbi dusza moja Pana, i myślę, że jest za co…, że każdy z nas ma za co Bogu dziękować. Dlatego, też, abyśmy mogli temu wszystkiemu sprostać i podołać, pragniemy teraz sprawować Eucharystię. Wczoraj świętowaliśmy Uroczystość Trójcy Świętej. Pragniemy więc życzyć sobie nawzajem, tego co Bóg może dać najlepszego, a człowiek może potrzebować, abyśmy wzięli sobie do serca, znak Krzyża Świętego. To znak Trójcy Przenajświętszej. To najkrótsza modlitwa i wyznanie naszej wiary.
Kiedy będziemy dotykać czoło – prośmy Ojca o – mądrość. Przy dotknięciu piersi poprośmy Syna o – miłość. A kiedy będziemy dotykać ramion – prośmy Ducha Świętego – o siłę. Czyńmy ten znak Krzyża św. zawsze staranie, bez pośpiechu i bez wstydu. Niech będzie to znak, Naszej wiary i miłości do Boga w Trójcy Świętej Jedynego. A przez to staniemy się uczestnikiem Bożej świętości.

Dodał: · admin dnia maja 28 2018 ·  0 komentarzy  ·  3003 czytań  · Drukuj
Pierwsza Komunia Święta - Mąkowarsko - 27 maja 2018 roku
Zdjecia - kliknij

W niedzielę, 29 maja dzieci z Rzymskokatolickiej Parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Mąkowarsku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Na Mszy św., w podniosłej i modlitewnej atmosferze dzieci, rodzice, rodzice chrzestni, goście i parafianie z radością witali ten Święty Sakrament, do którego przystępowały dzieci, rozpoczynając nową drogę życia. Przyjęcie do małych serc po raz pierwszy w życiu Pana Jezusa wypełnia radością całą naszą wspólnotę parafialną. Szczęść Wam Boże, Drogie Dzieci!

Dodał: · admin dnia maja 27 2018 ·  0 komentarzy  ·  2237 czytań  · Drukuj
Wielkanoc A.D. 2018
Zdjecia - kliknij

Dodał: · admin dnia kwietnia 29 2018 ·  0 komentarzy  ·  2056 czytań  · Drukuj
Koncert Kolęd - 21 stycznia 2018
Zdjecia - kliknij

W rok 2018 weszliśmy śpiewająco. Jak co roku, również w tym 21 stycznia, zorganizowaliśmy koncert kolęd w wykonaniu naszych parafian, którzy stworzyli cudowny "Zespół". W świątecznie przystrojonej świątyni licznie zebrani parafianie odsłuchali wiązankę wszystkich najpopularniejszych polskich kolęd.
Dodał: · admin dnia stycznia 21 2018 ·  0 komentarzy  ·  2382 czytań  · Drukuj
Boże Narodzenie A.D. 2017
Zdjecia - kliknij

Wzorem lat ubiegłych Boże Narodzenie poprzedziliśmy aktywnym uczestnictwem w parafialnych roratach.
Jak zwykle cieszy duża frekwencja dzieci, które tradycyjnie obdarowaliśmy z okazji nadchodzących Świąt zabawkami i paczkami żywnościowymi. Radości było co niemiara.
W okresie Bożego Narodzenia jakże uroczo wyglądał wystrój świątyni i tradycyjny żłóbek. Odrestaurowany kościół wyglądał bajecznie, cieszył oczy parafian, którzy głośno wyrażali swoją radość.
Dodał: · admin dnia stycznia 01 2018 ·  0 komentarzy  ·  2402 czytań  · Drukuj
Prace konserwatorskie i restauratorskie przy elementach wyposażenia z kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku – Etap IV – konserwacja ambony oraz ołtarza Św. Wawrzyńca
Zdjecia - kliknij 08 listopada 2017 roku zakończono trwające kilka miesięcy prace konserwatorskie i restauratorskie przy elementach wyposażenia z kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Mąkowarsku, które objęły konserwację ambony oraz ołtarza pw. Św. Wawrzyńca.
Dodał: · admin dnia listopada 08 2017 Drukuj
Prymas w Byszewie - Odpust Parafialny i poświęcenie nowej Drogi Krzyżowej - 03 września 2017 roku
Zdjecia - kliknij

Prymas Polski przewodniczył uroczystościom odpustowym w sanktuarium Matki Bożej w Byszewie. „W Maryi, w naszej Pani i Królowej, mamy naszą matkę i kochamy jak matkę Tę, którą tutaj nazywamy Królową Krajny” – mówił.

W homilii abp Wojciech Polak podkreślił, że trwający rok ma szczególny wymiar maryjny. Rozpoczęliśmy go w maju od uroczystych obchodów 100-lecia objawień w Fatimie, a potem, pośród licznych złotych jubileuszy koronacji figur i obrazów maryjnych w Polsce, w paulińskim Leśniowie czy u Księży Marianów w Licheniu, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przeżywaliśmy 300-lecie tej pierwszej na polskiej ziemi koronacji Cudownego Jasnogórskiego Wizerunku.

„Dziś, spotykając się właśnie tutaj w Byszewie, przed obliczem Matki Bożej Królowej Krajny, w pewien sposób przygotowujemy się już duchowo na zbliżające się i związane ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ogólnopolskie uroczystości 140-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Można więc powiedzieć, że w tym roku, w jakiś szczególny sposób w różnych miejscach naszej Ojczyzny przychodzimy do Maryi, idziemy z Maryją i podążamy za Nią. A wszystkie te maryjne stacje na naszej duchowej drodze, wszystkie te spotkania, jakie przeżywamy z żywą wiarą w tak licznych maryjnych sanktuariach rozsianych na naszej polskiej ziemi, wciąż nam pozwalają dostrzec – jak wyraził to pięknie w swym jasnogórskim przesłaniu z okazji 300-lecia koronacji papież Franciszek – że kocha się jak matkę Tę, którą przecież nazywamy naszą Panią i Królową” – mówił Prymas Polski.

W Maryi, w naszej Pani i Królowej – kontynuował metropolita gnieźnieński – o czym świadczy także ten Cudowny Wizerunek Byszewski ukoronowany przez biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego już przeszło pięćdziesiąt lat temu, mamy więc naszą matkę i kochamy jak matkę Tę, którą tutaj nazywamy Królową Krajny. Jest obecna dla wszystkich i dla każdego, kto z taką wiarą, od wielu już stuleci, idąc śladami waszych przodków nawiedza Jej byszewski dom. A przychodzimy tutaj – podkreślił – by powierzając Jej siebie samych, nasze rodziny, nasze społeczności, nasz naród i naszą Ojczyznę, uczyć się od Niej, w jaki sposób wchodzić w Bożą historię i z wiarą przyjmować to, co jest Bożym natchnieniem i Bożym pomysłem, Bożym planem również na nasze ludzkie życie.

„Ona w całym swoim życiu ukazała nam – jak to trafnie streścił papież Franciszek – swoją wrażliwość i wyobraźnię w służbie potrzebującym, piękno poświęcenia swojego życia dla innych, bez szukania w życiu pierwszeństwa i dzielenia. Ona bowiem nie zamknęła się w domu, nie dała się sparaliżować strachem czy też pychą. Maryja nie jest bowiem typem kobiety, która, by czuć się dobrze, potrzebuje kanapy, gdzie mogłaby usiąść wygodnie i bezpiecznie (…) Jeśli potrzebna jest pomoc (….) nie marudzi i natychmiast wyrusza w drogę. Jakże więc będzie i jest przecież bliska tak wielu, którzy także tutaj, także na Krajeńskiej Ziemi mocno doświadczonej przez ostatnie nawałnice, spontanicznie przyszli i wciąż przychodzą innym na pomoc. Objawia się nasza ludzka wrażliwość, nasza wyobraźnia w służbie potrzebującym, otwartość serca na doznane przez innych nieszczęścia, miłość i solidarność, a także jedność i otwartość na siebie nawzajem” – podkreślił abp Polak dodając, że w ten sposób widzimy, że „nie jesteśmy porzuceni i osamotnieni, że pośród wielu doświadczeń i problemów nie jesteśmy pozostawieni samym sobie, bo nie jesteśmy sobie nawzajem obojętni, bo, pomimo naszych grzechów i wad, dociera i do nas, także w tym miejscu, świadectwo życia Maryi i uczy nas, i drąży w nas, często jak kropla drąży skałę, i nawraca nas na ten właśnie styl życia, na ten sposób życia, który Ona nam pozostawiła na ziemi”.
Dodał: · admin dnia września 03 2017 ·  0 komentarzy  ·  2618 czytań  · Drukuj
Odpust Parafialny - 13 sierpnia 2017 roku
Zdjecia - kliknij

W niedzielę 13 sierpnia parafia nasza obchodziła swój doroczny odpust ku czci Świętego Wawrzyńca. Sumie odpustowej, zakończonej procesją Eucharystyczną, która została odprawiona o godz. 12:00 przewodniczył ksiądz dr Stefan Adrich, proboszcz i kustosz naszego Sanktuarium Maryjnego w Byszewie.
Dodał: · admin dnia sierpnia 14 2017 ·  0 komentarzy  ·  2560 czytań  · Drukuj
Pierwsza Komunia Święta - 11 czerwca 2017 roku
Zdjecia - kliknij

W niedzielę, 11 czerwca, obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Trójcy. Skończył się czas spowiedzi świętej wielkanocnej. Podczas Mszy św. o godz. 10:00 dzieci naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Był to dzień szczególnie ważny w naszej wspólnocie parafialnej i w rodzinie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby z tej pięknej i doniosłej uroczystości wyeliminować wszystko, co jest jej niegodne. Do pierwszej Spowiedzi Świętej dzieci przystąpiły dzień wcześniej - w sobotę.

Dodał: · admin dnia czerwca 12 2017 ·  0 komentarzy  ·  2537 czytań  · Drukuj
Pielgrzymka Parafialna i Młodzieży do Byszewa z okazji 100 lecia objawień fatimskich - 13 maja 2017 roku
Zdjecia - kliknij

W sobotę, 13 maja, w liturgii wspominaliśmy Matkę Bożą Fatimską, Jej 100-lecie objawień oraz kolejną rocznicę zamachu na papieża św. Jana Pawła II. Mając przed oczami to wydarzenie z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór staramy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze codzienne sprawy. Tego dnia, w 100 lecie objawień w Fatimie, młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania i parafianie z Mąkowarska przybyli do Sanktuarium Maryjnego w Byszewie na Mszę Świętą połączoną z Nabożeństwem Fatimskim, podczas których poświęcona została kolejna kopia figury Matki Bożej Fatimskiej.
Dodał: · admin dnia maja 14 2017 ·  0 komentarzy  ·  2483 czytań  · Drukuj
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Kalwarii Byszewskiej - 29 marca 2017 roku
Zdjecia - kliknij

W niedzielę 29 marca 2017 roku "na większą chwałę Bogu, dla uczczenia 100 - lecia objawień w Fatimie, A nade wszystko Ludowi Bożemu na pożytek doczesny i wieczny został wmurowany kamień węgielny z Ziemi św. pod budowę Drogi Krzyżowej w Byszewie".
Dodał: · admin dnia marca 30 2017 ·  0 komentarzy  ·  2670 czytań  · Drukuj
ZARYS DZIEJÓW MĄKOWARSKA DO 1945 ROKU
Tekst PDF - kliknij
Dodał: · admin dnia stycznia 20 2017 ·  0 komentarzy  ·  3242 czytań  · Drukuj
Parafialna Świąteczna Paczka A.D. 2016
Zdjecia - kliknij

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy ludzkie serca otwierają się na drugiego człowieka, okazując mu miłość i dobroć. Różne organizacje podejmują działania, które pozwalają potrzebującym przeżyć Święta Bożego Narodzenia z chrześcijańską nadzieją na lepsze jutro i miłej atmosferze. Jak co roku w takie działania włączyła się Parafia wraz ze Szkolnym Kołem „Caritas” przy Zespole Szkół w Mąkowarsku. Po raz Kolejny zorganizowaliśmy naszą Parafialną Świąteczną Paczkę, którą obdarowaliśmy 108 rodzin z naszej wspólnoty. Wszystkim Parafianom, którzy włączyli się w to szlachetne dzieło składam serdeczne „Bóg zapłać”. Ludziom Dobrej Woli dziękujemy za Wielkie Serca!.

Dodał: · admin dnia grudnia 20 2016 ·  0 komentarzy  ·  2742 czytań  · Drukuj
Srebrna Odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla księdza proboszcza
Zdjecia - kliknij

24 listopada 2016 roku odbyła się XXII Sesja Rady Powiatu Bydgoskiego. Miała bardzo uroczystą oprawę. Starosta Bydgoski Wojciech Porzych wręczył odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”, srebrne „Za opiekę nad zabytkami”, odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu”, Medal Starosty Bydgoskiego „Za zasługi dla powiatu” oraz nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. 
Wśród odznaczonych znalazł się ksiądz kanonik Wiesław Wiśniewski - proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Mąkowarsku.

Dodał: · admin dnia listopada 24 2016 ·  0 komentarzy  ·  3208 czytań  · Drukuj
Restauracja Ołtarza Głównego z naszego kościoła
Zdjęcia Kliknij


Dodał: · admin dnia listopada 23 2016 ·  0 komentarzy  ·  3499 czytań  · Drukuj
Bierzmowanie - 01 października 2016
Zdjecia z Bierzmowania - kliknij


W minioną sobotę o godz. 17:00 młodzież naszej wspólnoty przyjęła sakrament bierzmowania z rąk J.E. Księdza Biskupa Sufragana naszej diecezji prof. dra hab. Wiesława Śmigla.

Dodał: · admin dnia października 02 2016 ·  0 komentarzy  ·  3329 czytań  · Drukuj
Dekanalny Kongres Róż Różańcowych
Zdjecia - kliknij


W poniedziałek 5 września w Sanktuarium Maryjnym w Byszewie odbył się Dekanalny Kongres Róż Różańcowych. W kongresie uczestniczyły, także Róże z naszej Wspólnoty. Konferencję podczas kongresu wygłosił ks. Eugeniusz Filipski - diecezjalny duszpasterz Róż Różańcowych. Po egzorcie odbyła się uroczysta Msza święta koncelebrowana przez kapłanów naszego dekanatu, której przewodniczył ksiądz dziekan kanonik Wiesław Wiśniewski. Po Eucharystii nastąpiła procesja, w czasie której modliliśmy się modlitwą różańcową.Dodał: · admin dnia września 05 2016 ·  0 komentarzy  ·  2894 czytań  · Drukuj
Odpust Wniebowzięcia NMMP- Koronowo - 15 sierpnia 2016 roku
Zdjecia - kliknij

W poniedziałek 15 sierpnia w parafii koronowskiej przeżywano parafialny odpust. Sumie odpustowej o godzinie 11:00 przewodniczył Ksiądz Dziekan Kanonik Wiesław Wiśniewski. Tego dnia także po Mszy świętej i procesji eucharystycznej pożegnano Księdza Michała (wikariusza), który od 20 sierpnia, będzie pracował na nowej placówce w Starogardzie Gdańskim. Po sumie odpustowej, odbył się I Festyn Parafialny, gdzie na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji m.in koncerty, grill, grochówka, kawa, ciasto i wiele innych .Dodał: · admin dnia sierpnia 15 2016 ·  0 komentarzy  ·  2802 czytań  · Drukuj
„Szlakiem Ośmiu Kropli Nadziei VI”

Dodał: · admin dnia czerwca 18 2016 ·  0 komentarzy  ·  2396 czytań  · Drukuj
Jubileusz 25 lecia Kapłaństwa księdza kanonika Wiesława Wiśniewskiego - 29.05.2016 r.


Dodał: · admin dnia czerwca 10 2016 ·  0 komentarzy  ·  3217 czytań  · Drukuj
Nominacja dla księdza proboszcza do wyróżnienia przyznawanego przez burmistrza Koronowa, statuetki „KORONA FELIX VALLIS” w zakresie modernizacji budynków i ochrony zabytków - 18 grudnia 2015 roku
Zdjecia - kliknij


Podczas sesji Przewodniczący Rady - Włodzimierz Domek przypomniał ważne fakty z ostatnich 25 lat, Burmistrz Koronowa zaprezentował „25 lat samorządu gminy Koronowo" pod względem zrealizowanych inwestycji i wybranych działań. Przegląd pokazał, że gmina Koronowo stale się rozwija, a dzięki zaangażowanym mieszkańcom udaje się wykonać wiele przedsięwzięć.

Medalem "Za zasługi dla Ziemi Koronowskiej wyróżnieni zostali: Państwo Zenona i Zdzisław Niedźwiedź oraz Pan Angelos Spanidis. (Uchwały w sprawie przyznania Medalu „Za zasługi dla Ziemi Koronowskiej" tutaj i tutaj).

Trzy osoby zostały wyróżnione za długoletnie pełnienie funkcji Radnego Rady Miejskiej w Koronowie. Aż pięć kadencji taką funkcję pełnili: Pan Grzegorz Myk, Pan Tomasz Gordon oraz Pan Marian Kuropatwiński (oboje są członkami Rady trwającej, VII kadencji).

Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienia Burmistrza Koronowa - statuetki „Korona Felix Vallis". Więcej o wyróżnieniu tutaj

Nominowanymi do wyróżnienia przyznawanego przez Burmistrza Koronowa, statuetki „KORONA FELIX VALLIS" w zakresie modernizacji budynków i ochrony zabytków byli: Ks. Prałat Henryk Pilacki, Ks. Wiesław Wiśniewski - Proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca w Mąkowarsku, Bank Spółdzielczy w Koronowie, reprezentowany przez Prezesa Banku, Panią Alicję Huczyńską. Nominowanymi w zakresie przedsiębiorczości byli: Firma Wimar Sp. z o.o. w Koronowie, reprezentowana przez Pana Wiesława Nowogórskiego, Pan Andrzej Kortas, właściciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno - Sanitarnych „INŻBUD" w Koronowie, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska" w Koronowie, reprezentowana przez Prezesa Zarządu Pana Wiesława Gancarka. Nominowanymi w zakresie przedsiębiorczości rolniczej byli: Spółdzielnia Producentów Ziarna Zbóż i Nasion Roślin Oleistych „Agro - Kłos" we Wtelnie - reprezentowana przez Prezesa Pana Stanisława Ormińskiego, Pan Wojciech Klimkiewicz - właściciel Gospodarstwa Rolnego i Sadowniczego we Wtelnie, Elewator w Koronowie Sp. z o.o., reprezentowany przez Pana Sławomira Turostowskiego. Wyróżnienia otrzymali: ks. prałat Henryk Pilacki, Pan Andrzej Kortas oraz Spółdzielnia Producentów Ziarna Zbóż i Nasion Roślin Oleistych „Agro - Kłos" we Wtelnie.

Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Koronowie w swoim przedstawieniu pokazali przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość gminy Koronowo. Podczas sesji odbył się też koncert orkiestry dętej działającej przy MGOK, Pedagogiczna Biblioteka w Koronowie przygotowała wystawę dotyczącą regionu i samorządności, była także wystawa fotografii wykonanych przez Panią Hannę Kulągowską-Puzio oraz stoisko promocyjne gminy Koronowo. Nie zabrakło też okolicznościowego tortu.

Po uroczystej sesji odbył się koncert zespołu Golden Life, podczas którego nie zabrakło hitów takich jak „Wszystko, to co mam", „Oprócz błękitnego nieba" i wielu innych znanych przebojów.
Dodał: · admin dnia stycznia 01 2016 ·  0 komentarzy  ·  3086 czytań  · Drukuj
Ksiądz kanonik prof. dr hab marek Parchem
Dodał: · admin dnia czerwca 18 2015 ·  Czytaj więcej  ·  0 komentarzy  ·  3936 czytań  · Drukuj
"Skarby prowincji" - 1 kwietnia 2014 roku
Dodał: · admin dnia kwietnia 11 2014 ·  0 komentarzy  ·  4475 czytań  · Drukuj
Mąkowarsko - Ogrywka "Skarby Prowincji" - programu realizowanego przez TVP Bydgoszcz
Dodał: · admin dnia kwietnia 11 2014 ·  0 komentarzy  ·  4462 czytań  · Drukuj
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

4,728,901 unikalne wizyty
Copyright © 2006 - administrator: Wiesław Wiśniewski